A kiskutya szobatisztasgra nevelse2013.11.05. 11:18, Evie
Sok jdonslt gazda mumusa, pedig valjban nagyon egyszer - br idignyes - feladat, hiszen a kutyknak is az a termszetes, ha a sajt letterket tisztn tarthatjk. Persze a szobatisztasgra szoktats egy j tenyszetbl szrmaz klyknl knnyebb lesz, mint egy olyan kutynl, aki kis helyen tartva lt, s azt sem tudja, hogy lehet egyltaln mshov is csinlni, mint maga al, de akrhogy is legyen, j laktrsunk a megfelel hozzllssal zros hatridn bell biztosan szobatiszta lesz. A jelsz: trelem! :)
-
Klykt az sszes oltsa megltig ne vigynk kutyk ltal srn ltogatott terletre, kutyarlknek pedig vgkpp ne engedjk a kzelbe, mert elkaphat olyan fertz betegsgeket, mint a parvovrusos blgyullads, vagy a szopornyica, ami kbe knnyen bele is pusztulhat, de a fiatal szervezett egy „egyszerbb” hnys-hasmens vrus is megviselheti. Ezgyben krjk ki llatorvosunk tancst, tudja, hogy a krnyk aktulisan mennyire fertztt. Tlaggdni persze nem kell a dolgot, a cipnkn is bevisznk a laksba mindenflt odakintrl, teht vihetjk stlni a kicsit, csak ne rgtn a helyi kutyafuttatban vagy a kedvenc vczs bokrokban indtsunk.
-
Vigyk srn stlni! Sokkal gyorsabban szobatiszta lesz a kutya, ha keveset hagyjuk hibzni, ha mindig van lehetsge r, hogy odakint vgezze el a dolgt. Eleinte kt-hrom rnknt nyugodtan kivihetjk, is igyekezni fog ehhez igazodni. Ksbb lassan cskkenthetjk a stk szmt, de napi hrom (kistest kutyknl inkbb ngy) al soha ne menjnk, mert mg ha vissza is tudja tartani a kutya, idskori vizelettartsi problmkhoz vezethet, ha sokat tartogatja – arrl nem is beszlve, hogy borzasztan kellemetlen rzs.
-
A stk idpontjai legyenek jl megvlasztva! Klykt breds s evs utn rgtn rdemes kivinni egy gyors egszsggyi stra, hiszen ilyenkor ltalban rtenik kell. Felntt kutynl a napi stkat lehetsg szerint egyenlen kell elosztani, teht ha egy tlagos dolgoz gazda breds utn, hazarkezskor s lefekvs eltt viszi stlni a kutyjt, az nagyjbl hrom egyenl rszre osztja a napot, gy nem kell a kutynak extrm hossz idtartam okat kibrnia.
-
Ha a kutya j helyen vgzi a dolgt, dicsrjk meg, ltvnyosan rljnk neki, kapjon jutalomfalatot, jtsszunk, szaladgljunk vele kicsit. Ez nagyon fontos , hiszen gy tudjuk jelezni szmra, hogy jl viselkedett, s egyttal kellemess, megismtlendv tesszk neki a kint pisilst, kakilst.
-
A dolga elvgzse nem jelentheti a sta vgt! Ha mindig hazavisszk a kutyt, miutn pisilt/kakilt, inkbb vissza fogja tartani, hogy tovbb tartson a mka, st, akr haza is viheti, ezrt mindig stlgassunk vele mg pr percet, mieltt hazaindulunk.
-
Soha ne bntessk a kutyt, ha hibzott! Esetleg egy helytelent ejnye-bejnyt megereszthetnk, ha rajtakapjuk, de ennl tovbb ne menjnk. Ha stresszeljk, bntetjk, esetleg a klasszikus mdszerrel belenyomjuk az orrt, annak az lehet az eredmnye, hogy a kutya majd elbjik ellnk a dolgt vgezni, s takarthatunk a kanap mgtt, vagy szlssges esetben nekillhat gy eltntetni a nyomait, hogy megeszi a sajt rlkt , de akr az is megeshet, hogy a jelentnkben kint sem meri majd a dolgt elvgezni. Takartsunk csendben, tntessk el a szagokat is, stltassuk sokat s dicsrjk; lesz eredmny, ha kitartak vagyunk.
-
Ne vrjunk azonnali eredmnyt! Ez felntt kutynl is id, klykknl pedig egy tbb hetes, nha tbb hnapos folyamat, hiszen nekik meg kell tanulniuk visszatartani, irnytani az rts folyamatt. Tart, ameddig tart.
-
A kutyapelenkt igyekezznk mellzni! Egy klyk bizony sok mocsokkal jr, ez benne van a csomagban, nem lehet kikerlni, s hossz tvon nem is ri meg prblkozni vele; fogadjuk el, hogy pr htig takartani kell a kutya utn. Ugyanis ha elszr megtantjuk a klyknek, hogy a dolgt a lakson bell, pelenkra (vagy alomra, jsgra, brhova) vgezz e el, majd egyik naprl a msikra elkezdjk ezt tiltani, s elvrni, hogy mgis inkbb kintre jrjon, az a klyk szemben teljesen rtelmetlen, nehezen kvethet vltozs, s bizony megeshet, hogy akkor is a pelenka helyre fog jrni, amikor mr elvrnnk tle, hogy tnylegesen szobatiszta legyen. Radsul a kapcsolatunknak sem tesz jt, ha a kutya azt ltja, hogy nem vagyunk kvetkezetesek, nem tudjuk eldnteni, mit is akarunk valjban. Teht ha lehet, oldjuk meg a szobatisztasgot pelenka hasznlata nlkl, vagy csak rvid ideig s nagy krl tekintssel alkalmazzuk. Ha mgis megtrtnt a baj, s a kutynk rszokott a pelenkra, vegyk el tle a laksban, s a tovbbiakban gy jrjunk el, mintha most kezdtk volna a szobatisztasgra szoktatst, jrjunk stlni kt rnknt, dicsrjk, ha ott vgezte el a dolgt, s takartsunk csendben odafent. Ha a kutya egyltaln nem is hajland kint vgezni a dolgt, vigynk a sthoz egy pelenkt, hogy megrtse, mit vrunk el tle, majd fokozatosan azt is hagyjuk el.
-
Ha mindezek ellenre is gyansan sokig nem vlik szobatisztv a kutya, vagy a mr szobatiszta kutya hirtelen elkezd ismt bepisilni, bekakilni, akkor elszr is vigyk el llatorvoshoz, mert lehet, hogy egy felfzs vagy ms betegsg ll a dolog h tterben, ami mindenkppen kezelst ignyel. Ha a vizsglat szerint semmilyen szervi baja nincs, ami ezt okozhatn, akkor viselkedsi problmrl beszlnk, s rdemes szakembert felkeresni. Bntetni, szidni ilyen esetben sem rdemes a kutyt, hiszen vagy beteg, vagy a falkban elfoglalt helye nem megfelel, vagy egyb, mltjbl fakad problmja lehet – egyikrl sem tehet, s egyikre sem megolds a bntets, csak ronthat a helyzeten.
Forrs:
Szenczi Ildik
|