Sok szerkesztőnek fejtörést okozhat a kérdés, hogy hogyan s mint is zajlanak a kutyás versenyek. A versenyközpont célja nem csak a valósághű versenyek szervezése, hanem így próbáljuk információkkal ellátni az erre járókat, hogy a szórakozás mellett oktatói céllal, tanáccsal szolgáljon minden kezdő, vagy már versenyző gazdinak, mert nagyon sokan keverik ezeket a versenyeket a lóneveldék által szervezett versenyekkel.
Az oldalon nem saját írások, hanem különböző könyvekből, oldalakról vett információk találhatóak, tehát az oldal lényege, hogy minden fontos cikk, információ, stb. egy helyen legyen, mindenki számára könnyen hozzáférhető helyen!
Kiállítások
Minden kutyakiállítás egy nagyszabású verseny a legszebbnek járó BIS (BEST IN SHOW) címért. Persze elötte minden versenyzõ a saját fajtáján belül kell, hogy megvívja a maga gyõzelmét és csak ezután vehet részt a legjobbak versenyén. Mint minden versenynél itt is vannak selejtezõk. Elõször az egyes fajtákon belül folynak a versenyek és az azonos korosztályú kutyák mérik össze küllemi adottságaikat. A fajtákon belül külön versenyeznek a szukák és külön versenyeznek a kanok. A fajtagyõztes az a kutya lesz, aki a legszebbnek bizonyul mind a kanok, mind a szukák osztálygyõztesei közül. Ezek a kutyák tovább versenyezhetnek a fajtacsoport győztes címekért (egy fajtacsoportba több fajta tartozhat). A kiállítás fénypontja, a BEST IN SHOW keretében az összes fajtagyõztes kerül egymással szembe és közöttük dõl majd el, hogy melyikük kapja a kiállítás legszebb kutyájának járó BIS címet.
Agility
A kutyás sportok közül az agility az egyik legkedveltebb. Minden kutyának ideális mozgást jelent, különösen az örökmozgó, nagy mozgásigényű kutyákkal érdemes ezt a fajta sportot kipróbálni. Az agility a kutya és a gazdi összhangjáról szól, egy akadály-pályán kell hiba nélkül átjutniuk a lehető leggyorsabban. Az akadályok nem egyformák és előre meghatározott sorrendben kell őket teljesíteni. A játék célja a kutya engedelmességének, taníthatóságának vizsgálata, miközben nem csak a kutya, a gazdi is jól érzi magát. A versenyen minden 18 hónapnál idősebb kutya indulhat. Minden kutya csak 1 méret osztályban indulhat.
Méret osztályok:
- S small /mini/: 35 cm -nél kisebb mar magasság
- M medium /midi/: 35-42,99 cm mar magasság között
- L large /maxi/: 43 cm-nél magasabb mar magasság
- Veterán: ebben az osztályban csak azok a kutyák indulhatnak akik betöltötték a 7. élet évüket és a veterán osztályú versenyre jelentkezés előtt fél évvel nem indultak.
Egy agility pálya az alábbi akadályokból állhat:
- ugróakadály
- távolugró akadály
- kúszó akadály (sima és zsákos)
- zónás akadályok (palló, A-palánk, hinta)
- karika
- szlalom
- asztal
- viadukt
Dog Dancing
A dog dancing egy kutyás sport, melyben a kutya együtt mozog a gazdival zenére. Ez a sport nagymértékű koncentrációt és tökéletes összjátékot követel mind a kutya, mind az ember részéről. A gyakorláshoz nagy adag kitartás és türelem szükséges. A sport alapja az obedience, vagyis az engedelmességi gyakorlatok magas szintű művészete. Kb. 1980 óta létezik a dog dancing, mint sport, de máig vita tárgya, hogy Dawn Jecs vagy Mary Ray találta-e ki a nagyszerű kutyás programot. A freestyle kategória egyik legkiemelkedőbb versenyzője az Angliában élő, magyar származású Szkukalek Attila. Chaplin és Gladiátor témájú kűrjeivel nemzetközi ismertségre tett szert. A dog-dancing koreográfiáját a gazdi találja ki, a kész előadást pontozáskor a bírók a technikai és a művészi oldaláról ítélik meg. A dog dancingre bárki benevezhet, a kutyatáncban nem egy beagle vett már részt gazdijával.
Kutyás frizby
A freestyle futamokban a versenyzők meghatározott idő alatt több korongot használva zenére adnak elő egy koreografált atletikus műsort. Ezt a kűrt általában négy bíró pontozza, különböző kategóriák alapján. Többnyire a dobó ügyességét, a kutya atletikusságát (fajtájához mérve), az előadásmódot, kettejük összhangját, és az elkapások sikerességét veszik alapul. Egyenként legfeljebb 10-10 pontot adhatnak, ennek összege adja a kűr teljes pontszámát (maximum 40 pont).
A távolsági futamot többféleképp nevezik a világban (throw and catch, distance/accuracy, toss and fetch), és szervezetenként változó alakú pályán játszák. Itt a cél megadott időn belül minél több pont gyűjtése, az elkapott dobásokkal. A pályán a dobóvonaltól általában 9 méterenként (10 yard) különböző „zónák” vannak felfestve, ezekben egyre távolodva egyre magasabb pontszámot lehet elérni a bennük elkapott dobásokkal. Amennyibe a kutya mindegyik lábával a levegőben ugorva kapja el a korongot, az minden elkapásnál plusz fél pontot jelent.
Canicross
A canicross francia eredetû sportág. A homo ludens újítása, amely már elindult világhódító útjára. A sportág alapvetõen futó - terepfutó - sport, kutyások számára. E sportágban ugyanis a kutya és az ember együttfut a kijelölt versenypályán egy szárral összekötve. A feladat: minél hamarabb megtenni a versenytávot a futóverseny szabályai szerint – együtt.
A canicross testvérsportága a bikejöring ahol a kutya egy terepkerékpárossal összekötve teljesíti a távot.
Obedience
Az obedience a kutya irányíthatóságát, fegyelmezettségét, a gazdával való kapcsolatát bemutató sportág. Feladatai bármilyen fajta kutya számára könnyen elsajátíthatóak. Az egyes versenyosztályok a sokak által ismert fegyelmező gyakorlatok mellett tartalmaznak távolsági feladatokat (előreküldés, irányított apport, ültetés-fektetés-állítás nagyobb távolságból) és szagazonosítást is. A gyakorlatok sorrendjét, a verseny során használt eszközöket illetően a bíró szabad döntési joggal rendelkezik, így a fegyelmezett munka mellett szükség van rugalmasságra, kreativitásra is a versenyző páros részéről. Az értékelésnél a bíró különösen nagy hangsúlyt fektet a végrehajtás pontosságára és arra, hogy a kutya jókedvűen, látható élvezettel dolgozzon, folyamatosan kapcsolatot tartva a gazdával.
Fyball
Ebben a sportban találkozik a kutyakiképzés, a technika, a csapatjáték, és a vetélkedő csapatok egymás elleni küzdelme. A pálya nagyon egyszerű, egymástól három méterre fel van állítva 4 akadály, és a végén egy labdakilövő szerkezet. A kutyák az akadályokon át kiszaladnak a gépig, amit a lábukkal működésbe hoznak, a kirepülő labdát el kell kapni, majd a gazdához az akadályokon keresztül visszaapportírozni. A feladat akkor sikeres, ha minden akadályt teljesített a kutya, és a labdát is visszavitte. Négy kutyának kell váltania egymást. Két csapat párhuzamosan dolgozik a pályán, az győz, akinek előbb visszaér mind a négy kutyája. A hibázó kutyáknak újra kell futni.
Terelés
Ezek a versenyek egyre népszerûbbek, pulisok, pumisok, mudisok és angol pásztorkutyások gyûlnek össze, hogy a karámban kialakított pályán tegyenek próbát és teljesítsék az eléjük kerülõ akadályokat. Sok kutya - vezetõ páros itt forr össze igazán és nagyon sok kutya egész egyszerûen boldog és kiegyensúlyozottabb lesz az aktív terelõ edzéstõl és a versenyekrõl, hisz itt van elemében, a fajtát erre találták ki. Sok gazda itt tanul meg igazán bízni a kutyájában és hinni képességeiben, elfogadni õt teljesen olyannak, amilyen. Adjunk lehetõséget kedvenc fajtánknak, hogy néha találkozzon birkával, marhával, esetleg más lábasjószággal és ne féltsük õt az ilyen találkozásoktól. Új oldaláról fogjuk megismerni és a kutya - gazda sokkal szorosabb partnerkapcsolattá mélyül, mint addig. egyet azonban ne felejtsünk el: csak alapjaiban fegyelmezett, azonnal behívható, megállítható, első parancsra helyben maradó kutyával menjünk a nyáj közelébe!
|