Kutyink brlatt a nagy szaktudssal s alapossggal kell vgezni. Amellett, hogy a brlatok vgzshez bizonyos fok adottsg is szksges, kitn rzk s "szem" is kell, valamint szorgalmas s hosszas gyakorls tjn szerzett "szakmai" tuds, az ltalnos kllemtan, a fajtajelleg valamint a fajtastandard rszletes s alapos ismerete. Brlat alkalmval tulajdonkppen a felvezetett kutyt sszehasonltjuk a fajta-standarddal, mennyire kzelti azt meg, vagy mennyire tr el attl.
A br
A j brval szemben, a kvetkez kvetelmnyeket tmasztjuk:
-
Alaposan ismernie kell az ltala brlt fajtt.
-
les megfigyelkpessgnek kell lennie. A megfigyels legyen teljes s pontos. Ne vljon a brlat hibakeres jellegv.
-
Legyen j tlkpessge (objektv sszehasonlts, alapos mrlegels, logikus s igazsgos kvetkeztets). Az egyes tulajdonsgok rtkelse sorn tudja mrlegelni, hogy ezek mennyire jk vagy rosszak, s viszonylagos jelentsgk mekkora.
-
A j brt a becsletessg jellemzi.
-
A j br szakszeren megindokolja llspontjt. Ez utbbi ugyan nem ktelez, de nevel s oktat hatsa van.
A helyes brlat mdszerei
Trekednnk kell, hogy az egyed minden testtjkt kellen megszemlljk ll helyzetben ppgy, mint mozgs kzben. A testalakulst hrom irnybl brljuk: ellrl, oldalrl s htulrl.
Ellrl tljk meg a fejet s tjkait, ltalban a szemeket, a tekintetet, az orrht s a homlok szlessgt, a fogazatot, a fl tzst tartst, a mellkas dongssgt a frontot, s az ells vgtagokat.
Oldalrl brljk magt a tpust, a testrszek arnyossgt, a fej s a trzs krvonalait, az alkotrszek harmnijt, a fej hosszsgt, a gerincvonal futst.
Htulrl s fellrl vizsgljuk a kondcit a ht, a far s az gyk szlessgt teltsgt, a vll s a bordzat vt, a htuls vgtagok elhelyezkedst s alakjt, valamint mozgs kzbeni munkjukat, vonalvezetsket, funkcionlis stabilitsukat.
A kutya sszbenyomsa az a brlban kialakult kp, melyet a testrszek egymssal kialaktott viszonya hatroz meg. Ha a testrszek harmonizlnak, az egyed harmonikus felpts, egysges.
Az arnyossgon rtjk tulajdonkppen az sszbenyoms kpt, amely rzkszerveinken keresztl bennnk kialakul. Itt vizsgljuk, hogy a fajtnak, a kornak, a tpusnak, az ivarnak s a hasznostsnak megfelelen arnyban llnak-e az egyes testtjak egymssal. Az sszbenyoms kialakulsra jelents hatssal van a sznek harmnija.
Pigmentci
A pigmentcit, a sznt, a br, a szr s a szivrvnyhrtya sznt a melanin nev festkanyag adja. A melanintartalom szerint beszlnk:
-
melanizmusrl, amelynl sok a festkanyag, jellemzje a fekete sznrnyalat
-
flavizmusrl, az elbbinl mrskeltebb forma
-
leucizmusrl, amelynl mr csak a br s a szivrvnyhrtya pigmentlt
-
albinizmusrl, erre jellemz a teljes pigment hiny. Itt mr a szivrvnyhrtya is festkmentes, amirt a szemfenk pirosan tnik el.
ltalnos vlemny ugyanis az, hogy a jl pigmentlt br nagyobb biolgiai rtk. Jobb az ilyen br vrelltsa, knnyebb a h leads s a h regulci, valamint a br tpllanyagokkal trtn elltsa. Vdi a brt a pigment, az ibolyntli sugaraktl is. Ezrt a vilgos br kutyk rzkenyebbek a napsugrzssal szemben. Kivve a jrvnyos s hinybetegsgeket, a jl pigmentlt br llat ellenllbb klnbz betegsgekkel, mechanikai s kmiai behatsokkal szemben.
A pigmentltsgot a szemen, a szemhjak szlein, az orrtkrn, az ajakszleken, a talpprnkon s a karmokon vizsgljuk.
A szn rkld tulajdonsg, ezrt a brlatoknl nyomatkosan figyelembe kell venni!
Fej s fogazat
A fej az egyik legfontosabb fajtajelleg hordoz. A tpus s az sszbenyoms lnyeges meghatrozja. Egyes rszeinek alakulsbl kvetkeztethetnk az ivarra, vrmrskletre, a szervezeti szilrdsgra, st az letkorra is, ezen kvl a j sszbenyoms lnyeges velejrja. Megkvnjuk, hogy a fej legyen arnyos a testtmeggel.
A legtbb kutya kzphossz fej. Vannak ettl eltren rvidfej s hosszfej ebek. Az elbbiekhez tartozik nhny trpe fajta, az utbbiakhoz a skt juhsz, agr, stb. A tlsgosan nagy, burkolt fej gorombnak tnik. Burkolt a fej akkor, ha durvacsont, vastag, szivacsos laza br fedi, s tmeges a br alatti ktszvet. A goromba fejhez mg szrs tekintet is prosul. Nem szeretjk, mert lomhasggal, flegmatikus vrmrsklettel prosulhat. Szuknl ilyen esetben "kanos" fejrl beszlnk.
Lehet a fej nemes, amikor arnyos a testtmeggel Tlsgosan finom fejnl a nem tl szles agykoponyai rsz, elhegyesed, finomcsont arcorri rszbe folytatdik. Az ilyen fej nem kvnatos, mert gyenge ll s llkapocscsonttal prosul, ez pedig hsevknl komoly problma, ezen kvl, mint csontrendszerbeli tulajdonsg, rkldhet. Kanoknl az ilyen fejet "szuks" fejnek mondjuk.
Fellrl nzve a fejet lthatjuk hasb alaknak, k alaknak, ovlisnak vagy ppen kerekdednek. Ez fajtnknt vltoz, de a standardtl val eltrs, hibnak szmt.
A fej brlatnl vizsgljuk az orrht tulajdonsgait, szrzetet sznezetet, egyes fajtknl ahol ez kvnalom, a maszkot. Az arcorri rsz fontos rsze az orrszivacs. Vizsgljuk ennek nagysgt elhelyezkedst, az orrlyukak kell tgsgt s pigmentltsgt. Az osztott orrtkr legtbb fajtnl hiba. Az ajkak akkor megfelelek, ha feszesek, jl zrtak s a sznk fekete. Rajtuk hsszn, foltok nem kvnatosak. A nagy laza ajkak bizonyos fajtknl megengedettek. A laza kifordul ajakszglet ugyancsak hiba.
A koponyai rszt az arcorri rsszel profilbl a stop kti ssze. Ez a hajls is vltoz fajtnknt.
Az orrht a legtbb fajtnl egyenes. Ettl eltr a kosorr, melynl az orrvonal kis- vagy nagyfok domborulatot kpez. A csuka orrnl az orrht homorulatt ltjuk (oldalnzetbl).
A fogazatrl tudni kell, hogy akkor j, ha teljes s szablyos. A koponyaforma vltozatossga mellett a csontos sszetevk szma s a fogak szma nem vltozik. Az ris fajtknl a fogak szma ppgy 42 mint a trpe fajtknl!
Az als s fels fogsor zrdst nevezzk harapsnak.
Az idelis olls harapsnl a fels metszfogsor v bels-als egyharmada rintkezik az als fogsor v kls-fels felsznnek egyharmadval.
|
 |
Az llkapocs enyhe tlnvekedsnl a fogak metszfelleteiken tallkoznak s harapfogszeren zrdnak.
Ezt hvjk harapfog vagy ttre harapsnak.
|
Ha az llkapocs nagyobb mrtkben n tl az llcsonton, ltrejn az elreharaps, ms nven csukaharaps.
|
Amennyiben az llkapocs enyhn fejlett s az llcsont tln rajta, htraharaps vagy ponty haraps alakul ki.
|
Keresztharaps: amikor az egyik oldali fels s als metszfogak ollsan harapnak, a msik oldali metszfogak elreharapst mutatnak
Ferde haraps: Az llkapocs s az llcsont nem illeszkedik megfelelen, egyenltlen a fogzrds. elfordulhat, hogy az llkapocs gy elferdl, hogy a fels szemfog az aluls metszfog el kerl.
Kulissza haraps: A metszfogak nem llnak pontosan harapfog szeren, hanem gy llnak egyms mellett, hogy enyhn takarjk egymst. Legtbbszr ezzel a problmval az llkapocsnl tallkozunk.
Clpszer haraps: Amikor az llkapocsban az aluls fogak nem egyenl hosszak.
Rendezetlen haraps: Nem mindegyik metszfog ll egyformn fog a foggal szemben, hanem egyes fogak kiss elferdlve, a fgglegestl eltren llnak.
Elrell metszfogak: Mind a hat metszfog fgglegesen s helyesen ll, de alul vagy fell a kt kzps metszfog elre ll.
Nem zrd haraps: a szemfogak helytelen vagy ppen ferde llsakor a fels metszfogsor nem takarja rendesen az alskat, lthat hzag marad a kt fogsorv kztt.
Flek
A fleket alakjuk, tzsk, nagysguk, mozgkonysguk s rzkenysgk szerint rtkeljk. Van fell tztt, kzpmagasan vagy jl tztt s alul vagy oldalt tztt fl. Lehetnek a flek felllak, megtrtek, lgak, nagyok, kzpnagysgak s kicsik, vastagok, hsosak s vkonyak.
A flek alakjt s tartst a flporc hatrozza meg. Mozgatsukat a porcrl a koponyra sugrz izomzat vgzi.
Felll fl fajtnl slyos hibnak minstend a megtrt, lg vagy a tlsgosan oldalt tztt, sztll, n. tehnfl. A flek llsbl s mozgkonysgbl rtkes kvetkeztetst vonhatunk le az intelligencira. Az bersg jele a mozgkony fl. Ideges, heves vrmrsklet egyedek flei tl lnken mozognak, flnk kutyk gyakran htracsapjk flket. Ezek hibk. A kajla fl szintn nem elfogadott, mert klcium hinyra utal.
Szemek
A szemek vizsglatnl tekintettel vagyunk azok nagysgra, alakjra, helyezdskre s sznkre. Akkor mondjuk a szemeket elfogadhatnak, ha nagysguk arnyos a fejjel, az alakjuk jellemz a fajtra, helyezdsk szablyos s sttbarna sznek.
Trpe fajtknl arnytalanul nagy s kidlled krszemeket tallunk fajtajellegknt. Ms fajtknl ezt hibnak minstjk. Ugyancsak hiba a mlyenl, mandulavgs disznszem is.
A szivrvnyhrtya szne a leghvebb tkrzje a pigmentcinak. Azt szeretjk, ha a szem stt szn. Hiba a borostynsrga s a kkes cskaszem. Egyes fajtknl megengedett a vilgoskk szemszn. Az albn szemnl a szemfenk pirosan tkrzdik a szivrvnyhrtya teljes festkhinya miatt. Ritka, de igen slyos hiba.
Figyelend a szemhjjak feszessge. A j szemhj takarja a pisloghrtya nagy rszt.
A laza szemhj hiba, gyulladsok forrsa. A pigmentmentes pisloghrtya egyes fajtknl szintn hiba. ugyancsak slyos hiba a befel fordul (Entrpium), s a kifel fordul szemhj (Ektrpium).
Nyak
A nyak a tarknl kezddik s az els htcsigolyig terjed. A tarktl megkvnjuk, hogy arnyos szles s izmos legyen. A nyaknl figyeljk a hosszsgt, izmoltsgt s a gerincvonallal alkotott szgt, vagyis az illesztst, irnyt. ltalban a nyak tengelye a trzs vzszintes tengelyvel 50 fokos szget zr be. Gyorsfuts kutyknl, gy agaraknl a hossz nyak nemcsak megengedett, hanem kvnatos is. Ms fajtknl mind a tlsgosan hossz. Mind a tl rvid nyak kifogsolhat.
A hossz s izomszegny nyakat deszkanyaknak mondjuk, mely mg keskeny s merev is, ezrt csekly a mozgkonysga.
A disznnyak az elbbi ellentte: rvid s vgig feltnen vastag.
A hattynyak, mely magasan illeszkedik, hossz, a kezdetnl ersen velt, rajta a fej mlyen tztt. Rendszerint hajlott gyenge httal prosul.
A szarvas nyak, amelynek tengelye csaknem merleges a test vzszintes tengelyre. Mindkt nyakl enyhn S alak, a nyakon a fej csaknem vzszintes tengellyel illeszkedik.

(deszkanyak, disznnyak, hattynyak s szarvas nyak)
Trzs, ht s gyk
A trzs brlatt a htvonallal kezdjk. A ht legkiemelkedbb rsze a mar. Vizsglatnl nzzk az izmoltsgt, teltsgt, magassgt, hosszsgt. Ha a mar magas, de rvid, pposnak mondjuk, a magas de izomszegny az les mar. Sppedt marnl a gerincl a kt lapockaporc kz sppedt. Valamennyi hibs testalakuls, mert azon kvl, hogy rontja az sszbenyomst, laza izmoltsgra is vall. A sppedt mar fleg fiatal llatokon gyakori.
Szablyos felsvonal
|
A ht adja a kutya fels kontrjt. A ht legyen telt, szles, izmos, feszes.
Vonalt tekintve vizsglhatjuk egytt a ht-, gyk keresztvonalat, de hosszsg szempontjbl j, ha az egyes rszeket kln vesszk, mert gyakran elfordul, hogy megfelel hosszsg ht utn rvid vagy ppen tl hossz gyki rsz kvetkezik, ami termszetesen hiba, mert mozgshibnak lehet az eredje.
Sppedt marnl a ht egyenesebbnek ltszik, de a mar hinya, gyenge izmoltsga hibnak minsl.
|
Ha a ht vonala a mar utn megemelkedik s a fels vonal emiatt enyhe v alakv vlik, pontyhtrl beszlnk. Ennek kvetkezmnye a far idelisnl nagyobb lejtse az n. csapott far.
|
Ha a mar jl kifejezett, a ht egyenes, az gyk vonala felfel velt, pontygykrl beszlnk, aminek ugyancsak ksrje a csapott far alakuls.
|
Ha a far fels vonala a mar magassga fl kerl, a far tlntt s a ht hajlott vlik. Ekkor tlntt farrl s nyerges htrl beszlnk.
|
Az gyk a hthoz soroland. J akkor, ha szles, mrtkelten hossz s jl izmolt, valamint termszetszerleg a htvonalat kveten egyenes vagy enyhn felfel hzd. Oldalnzetbl hasonl hibs alakulsokat szlelhetnk rajta, mint a htnl. Megemltjk a kgygykot, mely igen hossz, keskeny s izomszegny, gy szintn slyos hibnak szmt.
Far s farok
A far a medencecsonton, a keresztcsonton s az els farok csigolykon terl el. J a far alakulsa, ha a farbbtl enyhe lejtssel hzdik a farok t s az lgumk fel, arnyosan hossz s ennek megfelelen szles, kell izmoltsg s - fellrl nzve - az lgumk fel finoman elkeskenyedik. szukknl a far szlesebb. Leggyakoribb rendellenes faralakuls a csapott far.
A farok fajtajelleg hordoz. Fajtnknt vltozik alakja, formja, szrzttsge, valamint hordsa, mozgs kzben s llskor.

(Lehet magasan (1.), kzpmagasan (2.), s mlyen tztt (3.). Gyakran enyhe vbe, mskor gyrbe kunkorodik (4.).)
Mozgs kzben hordsa megvltozhat, a csnkok kzl elemelkedve a htvonal alatt, enyhbben a htvonal fltt hordott vagy a ht fl kunkorod lehet.
Az angol farok ltalnos kllemtan szerint nem r a csnkig. Az uszly-farok majdnem a fldig r.
A patkny-farok ha kopasz vagy ersen szrhinyos. Htulrl vizsglva mozgs kzben a ht kzpvonalban van a tengelye. Ha ettl jobbra vagy balra eltr, indexel a jelzett oldalra.
A farkatlanul szletett ebek, torzulsok.
A FAR ALAKULSRL
Az gykcsigolykhoz kapcsold keresztcsont s medencecsontok egyttesen alkotjk a far alapjt. Az gyk tengelynek s a keresztcsonton t hzott hossztengelynek az egyttesen bezrt szge jelents mozgst befolysol tnyez. A klnbz faralakulsok, a fajtajellegnek megfelelen vltozhatnak. A far csapottsga a htuls vgtag elhelyezkedst befolysolja. Az lgumn t vezetett tengely s a vgtagok viszonya jl lthat.
 |
J far
|
Enyhn csapott far
|
Ersen csapott far
|
A cspszgletbl a talajra hzott merleges rinti a trdkalcsot, az lgumrl a talajra bocstott merleges pedig, egyenesen a htuls vgtag mancsnak a kzepn halad t.
Mellkas
A mellkas foglalja magba a tdt s a szvet, a lgzs a vrkerings legfontosabb szerveit. Minthogy az izmok s szervek munkakpessge az oxignnel val elltottsgtl fgg - ezt pedig a td s a szv vgzi - fontos, hogy ezek a szervek megfelel nagysgak legyenek, vagyis legyen hely a kifejldskhz. Ebbl kvetkezik, hogy a mellkas alakulsa akkor rtkes, ha az mly, szles, megfelelen dongs s hossz.
A mellkas bejratt a szgy alkotja.
1. Az tlagos szgy a mellkas kell dongssga mellett kzepesen szles, jl izmolt, a lapockk s a knykk a mellkasfalhoz zrdnak.
2. Dongs mellkas esetn a lapocka ferde szgben fekszik fel a bordkra s a felkarok sem zrdnak a mellkasfalhoz. A knykk elllnak. Kialakul az n. oroszlnszgy. Feszes izomzat esetn rvid vgtagoknl ehhez talajon tg lls prosul.
3. ha a bordzat ve enyhe s a mellkas mly, a lapockk jl felfekszenek a mellkasfalra, de a vllbbok tvolsga kevs, keskeny szgy jn ltre.
 |
1
|
2
|
3
|
Elmellrl beszlnk akkor, ha a mellcsont a vllburok skja el nyomul s a szgyizmok a vllbbok el domborodnak. Egyes fajtknl ez a testalakuls kifejezetten j, msoknl hiba, mert durvasg jele lehet.
A has
A has alakulsa fajtk s tpusok szerint vltoz. Akkor idelis a has, ha megfelel helyet biztost a benne helyet foglal zsigeri szerveknek s nem akadlyozza a mozgst.
Alakjt oldalnzetbl a szegycsontrl s a bordavek als rszrl ered s a medence szraihoz tapad hasizmok hatrozzk meg. Ezek als kontrja adja a hasvonalat. A mellkas als szlvel kzsen alkotjk az alsvonalat.
A kutynak ltalban enyhn felfel vel hasvonala van, melyet a nemiszerv vagy az emlk vonala tr meg.
|
A vgtz tpusoknl a has ersen felhzott, n. agrhas figyelhet meg. Ehhez gyakran pontygyk trsul.
|
Ha a hasvonal a mellkas vonalban folytatdik, laza vagy ms nven szalmahasrl beszlnk.
|
A vemhessg idejben termszetesen a has vonala a mellkas vonala al r. Ha ez szls utn is megmarad, hibaknt rtkelend, ez az n. csnghas.
|
A has tjkhoz tartozik a horpasz is, melynek teltsgre vagyunk tekintettel, mert az gyk kialaktsban jtszik szerepet.
Az ells vgtagok brlatt a lapockatjkkal kezdjk, melynek alapjt a hasonl nev csont s ennek porca adja. Az idelis lapocka szles, jl izmolt, felfekszik a mellkasfalra s kellen mozgkony. Hibs lapockaalakulsok: laza lapocka fiatal llatoknl gyakori, ha kisfok, elnzhet. Lnyege, hogy a vllak kztt a trzs lesllyed. ltalban sppedt mart idz el, ezrt az egyik tulajdonsgot a msikkal egytt vizsgljuk. A kttt lapocka a rvid s nem kell izmoltsg miatt csekly kilengs, kevsb mozgkony. A mozgst zavarja, mert kvetkeztben a jrs tipegv vlik, a lps pedig rvidebb lesz. A kopr lapocka izomszegny, a vllv tl szabadd vlik, a knykk elemelkednek mozgs kzben Ellentte a terhelt lapocka, melynl tl fejlett izomzat s igen bsges br alatti ktszvet, valamint megszaporodott zsrszvet tallhat.
A lapocka hibi mindig mozgshibt eredmnyeznek!
Vgtagok
A felkar vizsglatt oldalrl s ellrl vgezzk. Nzzk a hosszt, izmoltsgt, a vzszintessel bezrt szgt s a test hosszanti skjhoz val viszonyt. A trtlel lpsek biztostsa rdekben azt szeretjk, ha a felkar hossz s kellkppen izmolt. A rvid felkar igen slyos hiba.
|
|
|
Norml vllszgelsnl
a felkarcsont hossza,
megegyezik a lapocka hosszval.
|
Tlszgelt vll esetn,
a felkarcsont hossz,
ve kifejezett
|
Meredek vll esetn, rvid lapocka, csaknem egyenes felkarcsont
|
Jl izmolt ells vgtagok mellett, a hossz lapocka s a rvid felkarcsont a terriereknl kvnatos. Az ilyen vgtagcsontokkal rendelkez kutyk mozgsa rvid lpshossz mellett, nagy energij pattog dinamikus mozgst eredmnyez.
A versenyvgtra kitenysztett agarakra jellemz, a hossz lapocka, hossz felkarcsont, s a minl nagyobb lpshossz rdekben, a hossz lbszrak.
Ezek eredmnye a nagy, telt, de rendkvl laza izomzat mellett az a mozgsforma, melyet versenyvgtnak hvnak. Termszetesen szmtalan adottsg mellett. (ers enyhn velt ht s gyk, hossz izomzattal telt far, extrm mdon izmolt hossz csontozat htuls vgtagok).
J vllszgelsnl a lapocka s a felkar tengelye, valamint a lapockacscstl a knykhz hzott egyenes, egyenlszr derkszg hromszget alkot, melynek cscsa a vllizlet. A lapocka forgstengelyn t, bocstott merleges felezi a mells mancsot.
Az alkar a tulajdonkppeni szabad vgtag als rsze. Ettl megkvnjuk, hogy legyen ers csont, arnyosan hossz s megfelel lls. Akkor elegend a hosszsga, ha a vgtag hosszsgnak mintegy 2/3 rsze.
A j lbt szraz, inas s feszes. A csontok krl az inak kztt kevs legyen a ktszvet. Kvnatos, hogy a lbt a megterhels alatt feszes legyen. A laza lbt megterhelskor inog.
A lbkzptl megkvnjuk, hogy szraz, terjedelmes legyen, aclos inak vegyenek rszt az alkotsban. Ne legyen tl hossz, mert ez esetben bizonytalan az altmaszts.
A mancsok legyenek boltozatosak, n. macskaszerek, s jl zrtak. A tlsgosan hossz ujjak okozta laza nylmancs slyos hiba.
A karmok akkor megfelelek, ha palaszrkk. A viaszsrga karom pigment hiny jele, hibnak szmt.
A talpprnkat is vizsglni kell, ezek jl pigmentltak, feketk, vagy szrkk s tmtten rugalmasak legyenek.
A htuls vgtagok brlatt a trzzsel sszefgg testrsszel, a combtjkkal kezdjk. A comb alakulsa akkor j, ha elg hossz s jl izmolt. A medence - combcsonti izlet alkotta szg, minl kisebb, annl jobb, ugyanezt kvnjuk meg a htuls lbszrtl is. A nylcomb htulrl nzve lapos, a nyurgacomb pedig feltnen izomszegny. A bkacombnl a lbszr als rsze hirtelen elkeskenyedik, az Achilles-n egszen magasan indul.
A csnk megtlsnl hasonl szempontokat vesznk figyelembe, mint a lbtnl.
A htuls vgtag tbbi rszt az ells vgtag azonos rszeihez hasonlan brljuk.
Ells vgtagllsok
Az ells vgtag akkor tekinthet szablyos llsnak, ellrl nzve, ha a lapocka cscsn, a vllizlet tengelyn s a csuklzlet kzepn t olyan egyenes hzhat, amely egybeesik a lbszr tengelyvel, s a mancsot a harmadik s negyedik ujj kztt felezi. A kt vgtag tengelynek egymssal prhuzamos egyenest kell alkotni. Oldalrl nzve a knykizlet kzeprl a sk talajra bocstott merleges a vgtagok kzpvonalban halad a lbtig, a lbkzp pedig a talajjal ltalban 70-80 -os szget zr be (ez fajtnknt eltr lehet). Ha szablyos vgtaglls kutyabrlatt vgezzk szembl, akkor gets kzben a vgtagok tengelye - a talajra mutat csccsal - hegyes szget zr be.

HIBS ELLS VGTAGLLSOK
Talajon tg lls
A vgtagok kifel tartanak s tengelyeik egymstl tlsgosan tvol rintik a talajt. Ez lehetsges egyenes lbszrcsontok mellett, valamint enyhn kifel grbl lbszrcsontok mellett. Ezzel a hibval rendelkez kutya mozgs kzben szembl szemllve lttatja, hogy vgtagjainak tengelye nem hegyes szget zrnak be s a mancsok egymstl tvol rintik a talajt.

Szk lls
Az elbbi ellentteknt azt testesti meg, hogy a talajt rint mancsok egymshoz a kvnatosnl kzelebb helyezkednek el. Ennek is ktfle oka lehet:
-
egyenes vgtagok mellett, kifordult knyknl jn ltre,
-
jl zrd knykk mellett enyhn grbe lbszrak okaknt alakul ki.
A vgtagok tengelyei mozgskor az brn lthat mdon, a talaj fltt keresztezik egymst. Ekkor a knykk nyitottsga mg jobban lthat.

Francis lls
Ha az ells vgtag tengelye a knyktl, a lbttl vagy a mancsoktl kifel fordul.
|
Hegyfaltipr lls
A lbt, a lbkzp, s a mancsok befel fordulnak, a kutya mancsainak kls ln ll.
|
|
|
O - llsrl akkor beszlnk, ha az alkar-tengely kifel, a lbkzp tengelye pedig befel irnyul.
X - lls: ha az alkar befel, lbkzp pedig kifel tart mindkt ells vgtagon.
Htuls vgtagllsok
Akkor szablyosak, ha tengelyei egymssal prhuzamos egyeneseket alkotnak. Az lgumtl a combcsont tengelyben a sarokgumn t a lbszr s lbkzp tengelyben hzd merleges egyenesek a kt vgtagon egymssal prhuzamosan helyezkednek el. Ha a szablyos vgtaglls kutyt mozgs kzben htulrl szemlljk, a j vgtagtengelyek getskor egymssal a talajra mutat cscs hegyesszget zrnak be.

HIBS HTULS VGTAGLLSOK
Tehn vagy gacsos lls
A trdek kifel fordulnak, a sarkak kzeltenek egymshoz, a lbkzp s a mancsok kifel fordul tengellyel helyezkednek el egyms mellett. A sarkak tvolsga egyms kztt az idelisnl kevesebb.

Mozgs kzben a sarkak csaknem koptatjk egymst a gyakori tdsektl, a vgtagvezets kaszl, a nyomok egymstl tvol helyezkednek el.
A hord, ill. dongs lls
A combcsont s a lbszrcsontok enyhe vben meggrbltek, s vk a test kzpvonaltl kifel hajlik. A lbt s lbkzp tengelye enyhn befel tart.

|
Mozgs kzben ebbl az llshibbl kt egymstl klnbz mozgshiba addhat:
A. ha a csnkok puhk, az izletek lazk, a htuls vgtagok altmasztsa kzben a sarok inog s kifel fordul.
B. ha a csnk kellen feszes, a kutyaenyhe terpeszben vezeti htuls vgtagjait s a vgtagok tengelye egymssal prhuzamosan halad, a mancsok nyomai egymstl tvol helyezkednek el.
|
|
A
|
|
B
|
Kardlls esetn a lbszrcsontok s a lbkzpcsontok tengelye ltal bezrt szg 135 -nl kisebb.
Kar llsnl a lbszrcsontok s a lbkzpcsontok tengelye ltal bezrt szg 160 -nl nagyobb.
A htuls vgtagok jai kztt gyakran elfordul egy jrulkos is, melyet farkaskrmnek neveznk. Egyes fajtknl szlets utn eltvoltjk, msoknl fajtajelleg a meglte.

(a farkaskrm)
Nemi szervek
pek s mkd kpesek legyenek. A kanok mindkt herje legyen a herezacskba. Ezt mindenkor gondosan ki kell tapintani. Ha az egyik vagy msik herje hinyzik, vagy nem ereszkedett le, hanem a lgykcsatornban maradt (rejtett herjsg, kriptorchizmus), az llatot a tenysztsbl ki kell zrni. A hmvessz fejlettsge s elhelyezkedse ugyancsak ellenrizend.
A szuknl ellenrizzk a pra nagysgt s elhelyezkedst, vizsgljuk, hogy folystl mentes-e, esetleg a szuka nem tzel-e, hiszen ez esetben a killtsi brlatbl ki kell zrni. A gyakran elfordul hvely-eless, azaz amikor a hvely a pra nylsn t eltremkedik - ugyancsak kizr ok.
|