Elszr is kssk ki, hogy ezt "hivatalosan" nem edzstervnek, hanem ringdresszrnak hvjk. ;)
Teht, ha sikerlt egy szp kllem kutyt beszerezned a kivlasztott fajta jeles kpviseljtl, legfkppen rajtad mlik, hogy helyes felksztssel a kutya milyen sikerrel szerepel a kutyakilltson. A kutya killtsra val felksztse kvetkezetes, rendszeres foglalkozst ignyel mind a megfelel ringdresszra, mind pedig a szrfelkszts tekintetben. A kllembr a fajtastandard alapjn elbrlja a kutyt, ellenrzi a fogazatot, kanoknl a herket.
Egyes szrtpus kutyk killtsi felksztse egyszer, otthon is elvgezhet. Ilyen rvid szr fajtk pldul a boxer s a dobermann is. Frdesd meg ket, magas fnyt ad, rvid szrre kifejlesztett samponnal. Szrts utn szrfnnyel mg csillogbb teheted a szrt. Hossz szr fajtk esetben szt kell vlasztani a napi kondicionlst a killtsi szrfelksztstl. Itt a cl a j tarts, telt szrzet elrse. Nlklzhetetlen a megfelel polsi eszkzk kivlasztsa, ami szrtpusonknt vltoz. A szrzet felksztse kellemes idtlts a kutya szmra is, ha kmletesen vgzed, s mr a kezdetektl hozzszoktatod az ebet. Bizonyos fajtk szrt a standardban meghatrozott fazon szerint nyrni (pl. uszkr) vagy trimmelni (pl. schnauzer) kell. Az rett, elhalt szrszlakat idszakonknt el kell tvoltani, amely folyamatot trimmelsnek neveznk. Az adott fajta killtsi felksztst magas fokon vgz kutyakozmetikus szaktudst vegyk ignybe, legalbbis a kezdetekben.
Mivel szinte lehetetlen egy kutyt gy rtkelni, hogy az nem ll a fajtra jellemz pozciban, fontos, hogy killtsra sznt klykkutynknak ezt megtantsuk. A klyk bizonyra hozzszokott mr a kutyavodban ahhoz, hogy asztalon llva vgtagjait kzzel a kvnt helyre igaztsa. A gyakorls legyen rvid s jtkos, nehogy a kicsi runjon idejekorn. A nagyobb fajtkat is jobb az elejn asztalon belltani, s nagyon hasznos ha egy tkr eltt tudsz gyakorolni. vatosan emeld fel a kiskutyt az asztalra. Ha gyakoroltl vele korbban az asztalon, nem valszn, hogy flni fog, ha mgis akkor elszr csak ltesd le, simogasd s adj neki egy jutalomfalatot. Ha nem zavarja a magassg elkezdheted a belltst.

A mells lbakat gy igaztsd be, hogy a kutya felkarjt fogd t, emeld meg s igaztsd egyms utn mindkt lbat prhuzamosan az asztal szlhez, gy elre nem tud ellpni. Ha a kutya lbt a mancsnl vagy az alkarjnl fogva prbljuk a helyre tenni, leginkbb el fogja hzni s mg rosszabbul fog llni, mintha semmit nem csinltunk volna. Miutn a mells lbakat helykre igaztottuk, lltsuk be a hts lbakat. A csdnl fogjuk meg a lbat s mozgassuk a kvnt pozciba.

Amikor belltottuk, mutassuk meg neki a jutalomfalatot, vagy jtkot. Tartsuk alacsonyan, kb szemmagassgban a jutalomfalatot, hogy szp vben tartsa a nyakt. Ha ellp a kvnt pozcibl, javtsuk ki vagy akr kezdjk az egszet ellrl, lltsuk be jra. Mindig dicsrjk meg s adjunk neki egy kis falatot.

Ahogy n a kutynk elkezdhetnk a fldn gyakorolni vele. Akr prz nlkl is dolgozhatunk. Ha jutalomfalatot hasznlunk, mutassuk meg neki. Valsznleg rnk fog ugrani. Szljunk r s ha szksges emeljk fel a trdnket. Amikor mind a ngy lbval ll a fldn, dicsrjk meg s adhatunk neki egy kis falatot is. Ha j felpts, korrekt szgells kutynk van, nagy valsznsggel magtl is a fajtra jellemz pozciban fog megllni, hiszen ez a legknyelmesebb neki. Ez nem jelenti azt, hogy ne kelljen olykor igaztani az egyik vagy msik lb llst. Ha helyre tettk a lbt, dicsrjk meg a kutyt, egyenesedjnk fl s mutassuk neki, majd kis id mlva adjuk is oda a jutalomfalatot. A gyakorls sorn egyre hosszabb s hosszabb id teljen el a falat felmutatsa s odaadsa kzt.
A killtson a brlatok legkritikusabb rsze a kutyk mozgsnak rtkelse. Hrom oldalrl figyeli meg a br a kutya mozgst: oldalrl, szembl s htulrl. Oldalrl nzve megllaptja, hogy mennyire harmonikusan, hatkonyan, trlelen, milyen lpshosszal s ritmusban mozog a kutya. Htulrl s ellrl megfigyelhet a mozgs kiegyenslyozottsga, a vonalon jrs s fny derlhet olyan hibkra amelyek oldalrl nem lthatak (pl. kifordul csnk, knyk, ingadoz, oldalaz jrs stb.) Amikor a kutya mozgsrl forml vlemnyt a br, fontos, hogy a kutya gy mozogjon przon, hogy fordulskor se trjn meg a mozgs teme. Mindvgig szoros kontaktusban legyen a felvezetvel, mr az rmmel s termszetesen mozg kutya is flsiker.

Mieltt a mozgsban trtn bemutatst elkezdennk gyakorolni kiskutynkkal, elszr is mindketten meg kell bartkoznunk a prz hasznlatval. Minden egyes mozdulat amit a przzal tesznk, egy zenetet kld a kutynk fel s ugye semmi pnzrt sem szeretnnk t sszezavarni egy rossz mozdulattal? A prz leginkbb a bal keznkben lesz gyakorls kzben. Ha hossznak bizonyul, gyjtsk a keznkbe a felesleget, ne hagyjuk, hogy lgjon a vge. Amikor szksges kiengedjk a keznkbl az sszehajtott rszt, majd ha kell, jra rvidebbre vesszk.
Futs kzben ne mutogassuk neki a jutalomfalatot, mert akkor fel fog nzni, s emiatt a nyak durva illeszkedst mutat a trzshz s esetleg a mells lbakkal is a kvnatosnl magasabb, akcis lpseket vgez. Hasznljunk egy veznyszt mikor futni kezdnk, brmilyen sz lehet, de mindig ugyanezt a szt hasznljuk. Mikor megllunk a kutyval ellenrizzk a lbak llst, ha szksges igaztsuk meg, s mutassuk meg neki a jutalomfalatot. Emlkezznk r, hogy nem szabad tl magasra tartanunk a keznkben a jutalomfalatot. Dicsrjk meg ha jl dolgozott, de ne szidjuk le s ne idegeskedjnk ha nem ment jl. Kutynkban is lehetnek rossz napjai. Legynk trelmesek s kvetkezetesek.
Legjobb, ha egy gyakorlott, idsebb kutyval prblkozunk elszr. Tartsuk a przt tart keznket cspmagassgban s fussunk a kutyval krbe, mintha egy kpzeletbeli ringben lennnk. Fl szemnk mindig a kutyn legyen, de arra is figyeljnk, hogy merre megynk. A krbefuts utn fussunk egy kpzeletbeli vonalon oda s vissza. Nzzk ki magunknak a vonal vgt s fussunk egyenesen fel. Visszafel futva is jl nzzk meg a vonal msik vgt (itt ll a kpzeletbeli br) s ismt egy egyenes vonalon fussunk fel. Erre nagyon figyeljnk, mert rtkelhetetlen a mozgs ha nem pontosan a br irnyba futunk a kutyval. Mivel bal oldalunkon tartjuk a kutyt, a krbefuts mindig az ramutat jrsval ellenkez irnyba trtnik. Sokszor azt ltjuk, hogy killtsi csarnokokban cskokban sznyeget fektetnek le a ringben. Ez a kutyknak van, hogy ne csszkljanak a padln.
A fenti mdszert alkalmazva hamar eredmnyesek lehetnk, viszont vigyznunk kell, hogy ne kvessnk el hibkat, mert azzal el vehetjk a kutya kedvt a prztl. Soha ne vonszoljuk a kutyt a prznl fogva, de ne is csalogassuk jutalomfalattal. Ha vonszoljuk akkor csak megutlja a przt, a csalogats pedig csak hellyel-kzzel mkdik majd. A kicsinek magnak kell eldntenie, hogy elindul a przon s ha megdicsrjk rte akkor ez egy kellemes lmny lesz szmra, s mskor is szvesen stl majd przon. A przhoz szoktatshoz mindig fix przt hasznljunk.
A kutynak laza przon, pp elttnk egy kicsivel, fejt nem lgatva, nem szimatolva, farkt kiemelve kell futnia. Ne tartsuk a przt feszesen azrt, hogy megakadlyozzuk a szimatolsban, inkbb egy-egy rvid, apr rntst alkalmazzunk s szljunk r: NEM! Nem szabad a przt ersen megrntanunk, ez elveheti a kedvt a gyakorlstl. A gyakorlat vgn dicsrjk meg a kutyt s adhatunk neki jutalomfalatot is. Ha a gyakorls kellemes lmny szmra, ez megmutatkozik majd a ringbeli szereplsben is.
Mit ne tegynk?
-
Ne gyakoroljunk addig a kutynkkal, amg mi magunk sem tudjuk, hogy mit is kell csinlnunk.
-
Ne gyakoroljunk kifradsig s unalomig.
-
Inkbb hagyjuk ki a trninget, ha fradtak vagy idegesek vagyunk
-
Ne futtassuk a kutyt jutalomfalattal a keznkben. Erre val a zseb!
-
Ne kapkodjunk a belltssal. Nyugodt mozdulatokkal lltsuk be a kutyt.
-
Ne birizgljuk, idegestsk a kutyt.
-
Ne igazgassuk a kutya lbt, ha az amgy is megfelel pozciban van.
-
Az egsznek csak akkor van rtelme, ha lvezzk a kutynkkal val foglalkozst, gyakorlst. Ha mi magunk nem leljk benne rmnket, biztos, hogy kutynk sem rzi majd jl magt.
|